Ebru Tuay Üzümcü

ebruuzumcuEbru Tuay Üzümcü, 1973’de Ankara’da doğdu. Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ndeki eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık okudu.

Mezun olduktan sonra 1995-1998 yılları arasında psikolog Doğan Cüceloğlu’nun kişisel asistanlığını yaptı. İnsan İnsana adlı şirketin kurucularından oldu ve iletişim, etkili yaşam, takım çalışması gibi konularda ülke çapında seminerler verdi. Burslu olarak gittiği ABD’de, Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Fullerton’da, aile ve evlilik terapileri konusunda lisans üstü eğitimini 2001 yılında birincilikle tamamladı. Yine Kaliforniya’da şiddete maruz kalmış kadın ve çocuklarla çalıştı ve aile içi şiddet konusunda uzmanlık eğitimi aldı.

2001 yılında Türkiye’ye döndü. MEF Uluslararası Okulu’nda psikolojik danışman ve ardından ICC’de (International Children Center) aile terapisti olarak çalıştı. Newport Üniversitesi Kadıköy kampüsünde dersler verdi.

2010-2014 yılları arasında TRT Okul’da Polat Doğru ile hazırlayıp sunduğu ve 100 bölüm süren “Kendimi Tanıyorum” adlı bir kişisel gelişim programı yaptı. Halen Özge Uzun ve Banu Özkan Tozluyurt ile beraber Kadının Adı Var adlı bir sahne gösterisi yapmaktadırlar.

Çeşitli yayın organlarında yayınlanmış makaleleri ve söyleşileri bulunan, Karşı gazetesinde köşe yazarlığı da yapmış olan Üzümcü’nün, Remzi Kitabevi tarafindan basılmış,  ‘Bir İlişki 50 Günde Nasıl Kurtulur?’,  ‘Çeyiz Sandığı’ ve ‘Kendin Ol, Hayatı Keşfet’ isimli kitapları bulunmaktadır.

Ebru Üzümcü, kendi ofisinde terapist olarak çalışmalarına devam etmekte, kurumsal eğitimler vermekte, ayrıca çeşitli sivil toplum örgütlerinde de gönüllü çalışmalara katılmaktadır.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Kadınları Güçlendirme Organizasyonu’nun seçtiği kalkınmaya destek veren kadınlar listesine girmeyi başarmıştır.

Çok iyi derecede İngilizce,  iyi derecede Almanca ve İspanyolca bilen Ebru Üzümcü evli ve iki çocuk annesidir.

www.ebruuzumcu.com

Telefon: 0216 3730555

Adres: Şanlıer sok. Sun apt. 24/1 Kozyatağı, İstanbul.