Kadına ve erkeğe eşit uzaklıkta, insana yakın gösteri...
KADININ ADI VAR

Kadına ve erkeğe eşit uzaklıkta, insana yakın gösteri...

Kadının Adı Var

Kadına ve erkeğe eşit uzaklıkta, insana yakın gösteri

3 kadın: İnsanlık kadar yaşlı, gelecek kadar keşfedilmeyi bekleyen, eski acılardan yeni kahramanlıklar yaratmak isteyen. 3 kadında her kadının utancı, isyanı, istekleri, korkuları. Herkes gibi istiyorlar iyi bir işleri olmasını, keklerinin kabarmasını, çocuklarının iyi okullara gidebilmelerini, eşlerinden iltifat duymayı, sokakta rahat yürüyebilmeyi, dolmuştaki tek yolcu olmaktan korku duymamayı, bir iş kuracakları zaman cesaretlendirilmeyi, sırtlarının sıvazlanmasını, suçluluk duymadan kendilerine zaman ayırmayı.

3 kadın, 181 bin çocuk gelinin, 24 milyon istismara uğrayan çocuğun hem zanlısı, hem koruyucusu. Bu üç kadından biri Ünzile ise, biri sizsiniz, biri de biziz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadının eğitimi yüzde 1 oranında arttığında, o ülkenin gayri safi milli hasılasına bunun katkısı yüzde 3,37 oranındadır.

Kadınlar gelirlerinin yüzde 90’ını sağlık ve çocuklarının eğitimleri için harcarken, erkeklerde bu oran yüzde 35 civarında kalıyor.

Dünyada 865 milyon kadın ekonomik sistemin dışındadır. Bu kadınların yüzde 94’ü gelişmekte olan ülkelerde, yüzde 6’sı ise gelişmiş ülkelerdedir. Ne yazık ki, Türkiye cinsiyet ayrımı endeksine göre 135 ülke içerisinde 124. sırada, kadınların ekonomiye katılımı ve sağlanan fırsatlarda ise 129. sıradadır. Yani Türkiye’de kadınlar var olma savaşı içindedirler. İşte “Kadını Adı Var” bu sebeple gösterimde.

Kadınların kendi potansiyellerini gerçekleştirmesi demek, okur yazar insanların çoğalması, iş hacminin artması, ekonominin güçlenmesi, ülkenin kalkınması demek. Ayrıca, kadın ve erkeğin barışması ve doyumlu beraberlikler kurabilmeleri demek. Böylece toplumun sağlığı, iş verimi ve çocuk gelişimi alanlarında Türkiye’nin ilerleyebilmesi demek.

Psikoterapist, yazar ve aile içi şiddet konusunda uzman Ebru Tuay , ayrıca UN Women Empower Women organizasyonu tarafından 2015-2016 global şampiyonlar arasına seçilmiştir.

Yönetim Danışmanı ve Yazar Banu Özkan Tozluyurt verdiği kurumsal danışmanlıkların yanı sıra, bir kadın üçlemesi olan İmza: Karın, İmza: Kızın, İmza: Ben’in yaratıcılarındandır. Dut Ağacı adlı bir romanı ve Bi’Arkadaşın Başına Gelmiş adlı derleme kitabı mevcuttur.

Spiker, TV programcısı ve yazar Özge Uzun, ekran çalışmalarının yanında farklı gelişim gösteren çocukların ailelerine yönelik destekleyici çalışmalar yapmaktadır.

Bu üç kadın bir arada, bilgiyi ve deneyimi paylaşırken, izleyici bazen kendisini oyuncu olarak bulacak, bazen hırslanacak, bazen gülecek. Kadının Adı Var, her ay ücretsiz olarak halka açık oynandığı gibi kurumlara özel gösteriler de sunmaktadır.

Takip için:
Facebook: https://www.facebook.com/KadinizVariz

Twitter: @kadininadivar
www.kadininadivar.com